ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ در منطقه آزاد ماکو

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو، ویژه برنامه‌های نوروز ۱۴۰۲ این معاونت را تشریح کرد.

0 134

به گزارش نیکان شهر، بهنام امیریان معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: به منظور ایجاد نشاط اجتماعی و فراهم آوردن اوقاتی خوش برای خانواده ها و مسافران کنسرت های موسیقی هوروش بند. در روز ۲۷ اسفند، کنسرت موسیقی محسن ابراهیم زاده در روز ۲۸ اسفند و کنسرت موسیقی سامان جلیلی در اول فروردین در مرکز همایش ها و نمایشگاه بین المللی ماکو برگزار می شود.

ویژه برنامه های استقبال از بهار با اجرای آئین های سنتی و حضور هنرمندان بومی منطقه در پارک امام ماکو، ۲۸ اسفند ساعت ۱۷ در بازارچه مرزی ماکو، ۲۹ اسفند ساعت ۱۷ در بازارچه امید ماکو، ۱ فروردین نیز ساعت ۱۷ در بازارچه مرزی و ۲و۳ فروردین ساعت ۱۷ در پارک امام خمینی (ره) ماکو برگزار می شود.

بخش کارگاهی این جشنواره شامل اجرای طرح های برگزیده بر روی تخم مرغ های غول پیکر در مرکز همایش ها و نمایشکاه بین المللی منطقه آزاد ماکو با حضور هنرمندان برتر از سراسر کشور در حال برگزاری است.

در این جشنواره هنرمندانی از شهرهای قزوین، تبریز،‌ کرج،‌ ارومیه، اردبیل،‌ جلفا و هنرمندان بومی منطقه حضور داشتند و در بخش کارگاهی این جشنوراه یک عدد ماکت تخم مرغ به ارتفاع یک و نیم متر در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت تا طرح ارسالی برگزیده خود را بر روی ماکت اجرا کنند.

آثار تولید شده مرتبط با نوروز، در میادین شهرهای ماکو می توانند جانمایی شوند. این جشنواره برای حفظ آئین و سنت‌های باستانی با الویت طراحی و نقش های سنتی منطقه باحضور بیش از ۱۵ هنرمند حوزه طراحی و نقاشی برگزار و بیش از ۳۰ اثر طراحی روی تخم های کوچک تا به امروز برای داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که پس از داوری جوایز نفیسی به نفرات برتر اهدا می شود.

به منظور ایجاد فضای صمیمی و خوش آمدگویی به مسافرانی که در ایام نوروز به منطقه آزاد ماکو سفر می کنند،‌سازمان منطقه آزاد ماکو با استقرار هنرمندانی با لباس های شخصی و اجرای موسیقی و اهدای گل و هدیه به مسافران در مرزهای بازرگان و پلدشت و فرودگاه منطقه آزاد ماکو از آنان استقبال می نمایند.

سازمان منطقه آزاد ماکو با مشارکت هیئت امنای بازارچه مرزی و انجمن نمایش ماکو ویژه برنامه ای با عنوان روزهای خنده،‌شادی و موسیقی به مدت ۱۰ روز در بازارچه مرزی از ساعت ۱۴ الی ۱۷ با اجرای هنرمندان و خوانندگان بومی منطقه برگزار می کند.

نخستین جشنواره دوقلوهای منطقه آزاد ماکو از سری برنامه های نوروز ۱۴۰۲ با حضور کودکان و نوجوانان دوقلوی منطقه به همراه خانواده ها با برگزاری مسابقه و اهدای جوایز در محل ساختمان شماره ۲ سازمان منطقه آزاد ماکو واقع در شهر بازرگان برگزار می شود و شرکت برای عموم شهروندان و مسافران آزاد است.

برنامه جشن آغاز بهار با اجرای بازی های بومی و محلی در روز های یکم فروردین ساعت ۱۰ صبح در روستای خلج کرد و دوم فروردین ساعت ۱۰ صبح در روستای پورناک واقع در منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

با حضور هنرمندان منطقه و به منظور افزایش نشاط اجتماعی و تقویت روحیه شهروندان و مسافران برنامه متنوع جنگ شادی با اجرای موسیقی،‌استندآپ، مسابقه و اهدای جوایز با حضور هنرمندان بومی منطقه روزهای ۷-۸-۹ فروردین در مجتمع فرهنگی هنری شوط و روز ۱۰ و ۱۱ فروردین در مجتمع فرهنگی پلدشت برگزار می شود.

در قالب برنامه های نوروزی، ویژه برنامه جنگ شادی کودکان و خانواده ها با حضور گروه شاد و مفرح عموهای آبنباتی روز جمعه اول فرودین ماه در نمایشگاه بین المللی ماکو برگزار می شود که علاقمندان می توانند با تهیه بلیط از سایت ایران کنسرت در این برنامه شرکت کنند.

کارنوال و نمایش عروسک های غول پیکر و عروسک های تن پوش به منظور آشناسازی و تبلیغ عید نوروز و ایجاد نشاط بین خانواده ها با حضور هنرمندان و مسافرانی از شهرهای دیگر روز ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ راس ساعت ۱۵ در پارک امام خمینی(ره) ماکو برگزار می شود.

مسابقه رالی کودکان به منظور ایجاد هیجان ونشاط بین کودکان و خانواده ها با استفاده از ماشین های شارژی در محل پارک امام ماکو در دوم فروردین ۱۴۰۲ برگزار می شود. در این مسابقه به کودکان شرکت کننده جایزه اهدا می شود و کسانی که توانایی کنترل و رانندگی بهتر داشته و موفق به کسب رتبه برتر شوند جوایزی ارزنده دریافت می کنند.

برنامه ای شاد و متنوع با شرکت کودکان و کمک خانواده ها به منظور ایجاد نشاط و تشویق کودکان به ورزش روز سوم فرودین ۱۴۰۲ در سالن شهید محرم زاده ماکو مسابقه قویترین کودکان به اجرا در می آید.

جشنواره بزرگ بادبادک آرزوها نیز روز چهارشنبه ۱۷ اسفند با حضور گسترده و استقبال خوب شهروندان منطقه برگزار شد و به نفرات برتر جایزه اهدا گردید.

منبع: فرینا

پیام بگذارید