افزایش قیمت بازار حاصل تصمیمات غیرکارشناسی در قیمت‌گذاری خودرو

رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفت: افزایش قیمت بازار حاصل تصمیمات غیرکارشناسی در قیمت‌گذاری خودرو است.

0 172

به گزارش نیکان شهر، رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور با تاکید بر این که وتوی اصلاح قیمت از سوی معاون اول رییس جمهور شرایط را بدتر خواهد کرد، افزود: با این اقدام و دخالت دولت شاهد نتایج منفی در بازار و افزایش قمیت و همچنین تصمیم گیری و برنامه ریزی از سوی شرکت های خودروساز برای توسعه خطوط و افزایش تولید سخت تر خواهد شد.

محمدرضا نجفی منش با بیان این که اقدام دولت در خصوص جلوگیری از افزایش منطقی قیمت خودرو باعث سردرگمی در صنعت خودرو خواهد شد، گفت: دلیل دولت برای دخالت و جلوگیری اصلاح قیمت از سوی شورای رقابت در شرایط فعلی برخلاف سیاست های کلی نظام است و باعث تاثیر منفی بر بازار و افزایش قیمت خودرو خواهد شد.

وی با اشاره به شعار سال در خصوص مهار تورم و رشد تولید گفت: یکی از اقدامات اساسی در خصوص مهار تورم افزایش تولید است و با توجه به افزایش هزینه های تولید مصوبه شورای رقابت برای اصلاح قیمت های خودرو منطقی و مبتنی بر شرایط موجود بود.

نجفی منش با انتقاد از وتوی مصوبه شورای رقابت ادامه داد: اگر دولت تصمیم بر عرضه خودرو با زیان به بازار دارد، از طریق قانون بودجه زیان خودروسازان را جبران کند و چرا زمانی که شاهد افزایش قیمت های چند برابری مواد اولیه تولید هستیم دولت دخالت نکرده است؟

وی افزود: اگر افزایش قیمت منتفی شود و کارخانه ها به اجبار اقدام به تولید و عرضه با زیان به بازار کنند دلالان و واسطه ها برنده خواهند شد و اتفاق سال های گذشته و زیان ده ها هزار میلیارد تومانی نصیب خودروساز، سهامدار و مصرف کننده واقعی خواهد شد.

وی ادامه داد: اقدام شجاعانه و درست شورای رقابت در صورت اجرا، تاثیر مثبتی در بازار خواهد داشت و با افزایش تولید می توان شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت خودرو در بازار خواهد انجامید و منجربه کاهش تورم خواهد شد.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور افزود: معتقد هستم همان طور که شرکت های صنعتی در دنیا در یک فضای رقابتی و به دور از دستور و دخالت اقدام به قیمت گذاری و عرضه محصولات خود می کنند، این اجازه به شرکت های خودروساز ایرانی نیز داده شود ضمنا حالا که شواری رقابت که مورد تایید دولت است و این اصلاح را انجام داده، مخالفت با اصلاح قیمت با توجه به شرایط تولید و تورم موجود منطقی نیست.

نجفی منش ادامه داد: مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور تاکید کردند که قبل از هر تصمیمی و اجرای آن قبلا با شرکت های صنعتی و بخش خصوصی مشورت لازم صورت گیرد همچنین قانون بهبود فضای کسب کار به صراحت اعلام کرده هر کاری با دریافت نظرات ذینفعان باشد که در این قضیه احساس می شود معاون اول رییس جمهور مشورت لازم را انجام نداده است.

وی با بیان این که اقدام شورای رقابت در شرایط کنونی قابلیت اجرایی دارد، افزود: اصلاح صورت گرفته از سوی شورای رقابت مورد تایید صنعت خودروسازی است که با گذر زمان و تعدیل بازار که همراه با کاهش قیمت خودرو است خودرو سازان اقدام به قیمت گذاری خودرو کنند.

منبع: تسنیم

پیام بگذارید