استانداری تهران می‌توانست ادارات را نیز تعطیل کند

0 345

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهری گفت: با توجه به افزایش میزان آلاینده‌ها و به مرحله هشدار رسیدن هوا استانداری تهران می‌توانست ادارات را نیز تعطیل کند.

زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهری تهران در تشریح کیفیت هوای پایتخت که این روز‌ها در شرایط اضطرار قرار دارد، گفت: بر اساس اندازه گیری‌های انجام شده در ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا طی هفته گذشته شاخص‌ها نشان می‌دهد هوا از نظر شاخص‌های آلاینده غیر سالم است و در روز‌های پایانی هفته با افزایش آلاینده‌ها هوا برای همه گرو‌ه‌ها ناسالم شد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهری تهران با اشاره به آلاینده‌های معیار افزود: نکته مورد توجه این است که آلاینده‌های معیار مونوکسید کربن، دی اکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، اوزون، ذرات معلق ۱۰ میکرون و ۲.۵ میکرون هستند که با بررسی شاخص‌ها و نمودار‌ها متوجه می‌شوید که آلاینده‌هایی مانند مونوکسید کربن، دی اکسید کربن و اوزون در حد استاندارد، اما ذرات معلق ۲.۵ میکرون بالاتر از استاندارد و در مرحله هشدار و اضطرار است.

صدراعظم نوری تصریح کرد: این آمار نشان می‌دهد شاخصی که عامل آلودگی هوای پایتخت است، سوخت نفت و گاز، عمل موتور دیزل و سوخت‌های غیر از بنزین است که موجب آلودگی هوا می‌شود.

او ادامه داد: خودرو‌های سنگین و فرسوده، خودرو‌های کاربراتوری و خودرو‌های دیزل از عوامل اصلی آلودگی هوا هستند که موجب افزایش میزان آلاینده‌ها و به مرحله هشدار رسیدن هوا می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهری تهران با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس، موسسات آموزش عالی باید زودتر انجام می‌شد، ادامه داد: انتظار داشتیم با توجه به وضعیت آلودگی هوا در طول هفته‌ای که گذشت کمیته اضطرار به گونه‌ای عمل می‌کرد تا با تعطیلی زودتر مدارس و آموزشگاه‌های عالی شرایط را برای کمتر در معرض خطر قرار گیری شهروندان را فراهم شود.

صدراعظم نوری در پاسخ به این سوال که با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر پایدار بودن وضع هوا تا روز دوشنبه بهتر نبود باتعطیلی مدارس تا روز دوشنبه کمکی به خروج خودرو‌ها از پایتخت می‌شد؟ بیان کرد: استانداری تهران می‌توانست این پیش بینی را داشته باشد و مدارس را تا روز دوشنبه تعطیل کند، اما باید به این نکته توجه کنیم که در مقابل تعطیلی مدارس مقاومت‌هایی وجود دارد، زیرا هر روز تعطیلی پایتخت موجب عقب افتادن از برنامه‌های روزمره می‌شود.

او تاکید کرد: اعتقاد ما این است که حتی استانداری می‌توانست در این شرایط هشدار آلودگی هوا ادارات را نیز تعطیل می‌کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پیام بگذارید