آزادسازی نرخ لاستیک ابلاغ نشد/ افزایش قیمت‌ باید متوقف شود

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید براینکه شهرداری به‌طور مستقیم نقشی در اجرای قانون هوای پاک ندارد اظهار کرد: شهرداری به دلیل اینکه زیرمجموعه وزارت کشور است، درامور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل و برقی سازی خودروها فعالیت می‌کند و در این زمینه نیز قراردادهای مناسبی با خودروسازهای داخلی و خارجی منعقد شده است. بانک مرکزی نیز برای تخصیص بودجه مورد نیاز اعلام آمادگی کرده است. بر اساس نامه رئیس انجمن صنفی صنعت تایر با توجه به ابلاغ نشدن آزادسازی نرخ لاستیک، افزایش قیمت‌ها باید متوقف شود.

0 352

به گزارش نیکان شهر به نقل از ایسنا، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر روز گذشته در نامه‌ای به مدیران شرکت‌های تولیدکننده با اشاره به سبد اخیر اعلام شده از طرف شرکت‌ها با تعدیل اندک قیمت فروش که در راستای سیاست آزادسازی قیمت تایر سواری و مصوبه تنظیم بازار صورت پذیرفته، خواسته که به‌دلیل عدم ابلاغ رسمی و نامه امروز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، فروش با قیمت‌های جدید متوقف شود تا پس از مذاکره و هماهنگی با مسئولان، نسبت به افزایش نرخ در چارچوب ضوابط کشور اقدام شود.

گفتنی است هفته آخر آذر ماه خبری مبنی بر اینکه “آزادسازی نرخ تایر سواری اجرایی شد” منتشر و اعلام شد که “بر اساس آنچه که قرار بود از اوایل دی ماه نرخ‌گذاری تایر سواری آزاد و توسط خود شرکت‌های تولیدکننده انجام شود، این اتفاق، زودتر اجرایی شده و کارخانه‌های تایرسازی از این‌ به بعد می‌توانند بر اساس قیمت تمام شده محصولات خود، نسبت به افزایش قیمت محصولات  اقدام کنند. ” همچنین عنوان شد که “در اولین اقدام پس از آزاد سازی نرخ تایر سواری، قیمت تایرهای سایز ۱۴ به میزان هشت درصد قیمت تایرهای سایز ۱۵ به میزان پنج درصد توسط کارخانه‌ها افزایش یافته است؛ بنابراین شرکت‌هایی که فروش آنلاین دارند، با نرخ‌های جدید فروش به مصرف‌کننده را از آغاز کرده‌اند. ”

اما اواخر هفته گذشته مصطفی تنها- سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران- موضوع آزاد شدن نرخ تایر، پیش از وعده را رد و گفت که آزاد شدن نرخ‌گذاری تایر، وعده وزیر صمت بوده و هنوز هم محقق نشده است؛ اما با توجه به روندِ تورمی کنونی، تثبیت نرخ یک کالا آن هم در حالی که کل زنجیره ارزش آن متناسب رشد تورم قیمت گذاری می‌شود، اجحاف در حق تولید کننده تایر است.

گفتنی است؛ در ماه‌های اخیر بازار لاستیک با مشکلات متعددی روبه‌رو بوده و گزارش‌ها از بازار نیز حاکی از کمبود لاستیک با قیمت مصوب دولتی در بازار است. گفته می‌شود بخشی از این مشکلات به تاخیر در تخصیص ارز بر می‌گردد و بخشی هم به خاطر دپوی کالا در خلاء نظارت بر بازار است.

در همین راستا روز گذشته اتاق‌های اصناف ایران در اطلاعیه‌ای از اجرای طرح ویژه «نظارت و بازرسی از بازار تایر خودرو» در سراسر کشور خبر داد.

پیام بگذارید