آغاز احداث ۵۰ تا ۸۰ هزار مسکن برای فرهنگیان به‌زودی/ بررسی سلامت روان معلمان جدیدالاستخدام

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از انتخاب ۲۰ معلم نمونه کشوری خبر داد و گفت که معلمان نمونه با رهبر انقلاب و رییس جمهور دیدار می‌کنند.

0 124

به گزارش نیکان شهر به نقل از ایسنا، علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع و سخنگوی وزارت آموزش و پرورش صبح امروز در نشستی خبری که به‌مناسبت هفته معلم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد با گرامیداشت یاد شهید مرتضی مطهری و تبریک روز معلم به همه معلمان افزود:  از میان ۹۸۰ هزار نفر از پرسنل آموزش و پرورش، ۹۰۰ هزار نفر در رتبه‌بندی شرکت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه معلمان نمونه هر سال در هفته معلم انتخاب می‌شوند و امسال تلاش شده نحوه شناسایی از طریق نظرخواهی از سایر معلمان، دانش‌آموزان و والدین، صورت بگیرد افزود: ۹۳ هزار معلم در سطح مدارس به عنوان نمونه شناسایی و ۲۳۱۷ معلم نمونه نیز در سطح مناطق معرفی شده‌اند. همچنین ۱۵۹ نفر نیز در دوره‌های تحصیلی مختلف در گروه معلم و ۱۶۰ نفر در گروه کیفیت بخشی به عنوان نمونه در بخش استانی معرفی شدند.

وی در بخش کشوری ۲۰ نفر را به عنوان معلم نمونه اعلام کرد و ادامه داد: از این تعداد ۱۵ نفر معلم و ۵ نفر در گروه‌های کیفیت بخشی یعنی مشاور، مربی تربیت بدنی و امور تربیتی، معلم نمونه هستند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان نمونه روز دوشنبه با رئیس جمهور و یک روز دیگر با رهبر انقلاب دیدار خواهند داشت عنوان کرد: با شناسایی معلمان نمونه به دنبال تقویت خلاقیت هستیم؛ همچنین آنها را به عنوان افراد برتر در عرصه تعلیم و تربیت معرفی می‌کنیم و برای نخستین بار این افراد در کانون‌های ارزیابی در معرض بررسی قرار گرفتند.

فرهادی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲، به طور میانگین هر ۸ روز یک مدرسه ساخته شد گفت: در ساخت مدارس ۳۵ درصد رشد داشته‌ایم. ۶۷۶۸ مدرسه و ۱۹۲ هنرستان ساخته شد. همچنین مشارکت خیران در بحث مدرسه‌سازی ۳۰۰ درصد افزایش داشت به طوری که ۱۱هزار  میلیارد تومان مشارکت مالی داشتند.

 

توزیع ۲۰۰ نوبت شیر رایگان در مدارس ابتدایی

فرهادی به بحث شیر مدارس نیز اشاره کرد و گفت: بعد از ۱۰ سال وقفه در توزیع شیر مدارس، شاهد توزیع شیر رایگان بودیم و ۲۰۰ نوبت شیر رایگان برای ۸ میلیون دانش‌آموز دوره ابتدایی توزیع شد.

 

تحصیل ۳۲ هزار دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان و رجایی طی مهرماه

مهر امسال چالش کمبود معلم نداریم

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری و سال گذشته، ۱۸۵ هزار ردیف استخدامی در قالب دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان و رجایی و آزمون استخدامی ماده ۲۸ صادر شد، ادامه داد: مهر ماه امسال ۳۲ هزار دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان و رجایی تحصیل خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه ۶ هزار سند مالکیت برای مدارس و املاک آموزش و پرورش دریافت کردیم عنوان کرد که بیشترین سند مربوط به استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کردستان که استان های مرزی هستند تعلق گرفته است.

وی با بیان اینکه مهر امسال چالش کمبود معلم را که به واسطه جذب نامناسب از سال ۹۲ تا ۹۷ رخ داده بود را نخواهیم داشت افزود: باید به جای کمبود معلم به فکر تامین کیفیت در مدارس باشیم.

 

کمتر از ۲ درصد مدارس ابتدایی در مرز تراکم جمعیتی ۴۰ نفر و بالاترند 

 آیین‌نامه تشکیل سازمان رفاهی و اقتصادی فرهنگیان در دستور کار کمیسیون مدیریت دولت

وی درباره تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌های درس دوره ابتدایی نیز گفت: ۴۷ درصد مدارس ابتدایی تراکم کمتر از ۲۶ نفر دارند،  ۳۸ درصد از ۲۶ تا ۳۵ نفر هستند و کمتر از ۲ درصد در مرز تراکم ۴۰ نفر و بالاتر هستند که تعدادشان بسیار کم است و با ادامه نهضت مدرسه سازی آمار اینها کاهش خواهد یافت. همچنین ۲۲۴ هزار دانش‌آموز در مدارس عشایری درس می‌خوانند.

وی درخصوص تشکیل سازمان رفاهی و اقتصادی فرهنگیان گفت: آیین‌نامه پیشنهادی تشکیل این سازمان تدوین شد و به دولت ارسال شده و الان در دستور کار کمیسیون مدیریت دولت قرار دارد. تلاش داریم با بهره‌وری بیشتر از امکانات آموزش و پرورش ناظر بر سند تحول، بخش رفاه و معیشت معلم را بیشتر ببینیم که به محض تصویب، اطلاعات بیشتری درباره آن منتشر خواهیم کرد.

 

بررسی سلامت روان معلمان تازه استخدام شده

هر معلمی که مدارک بارگذاری کرده، در نظام رتبه‌بندی قرار گرفته است

وی به بررسی سلامت روان معلمان تازه استخدام شده اشاره کرد و افزود: در حال حاضر تنبیه بدنی دانش آموزان بسیار اندک است. در پذیرش معلمان جدید به صورت کانون‌های ارزیابی، معلمان را بررسی کردیم و مهارت گفتاری، رفتاری، روحیات مورد نیازبرای معلمان و شخصیت و… بررسی می‌شود تا  با شخصیت آرام و صبور وارد آموزش و پرورش شود.

علی فرهادی با بیان اینکه در حال حاضر هر معلمی که مدارک بارگذاری کرده در نظام رتبه‌بندی قرار گرفته است گفت: رتبه‌بندی یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های توجه به معلم نه فقط از بعد معیشت بلکه از بعد کیفیت‌بخشی بوده است. دولت و وزارت آموزش و پرورش معتقد است که با تقویت معیشت به طور مستقیم کیفیت آموزشی و پرورشی را دریافت خواهیم کرد.

 

۱۰۰ هزار فرهنگی فاقد مسکن 

آغاز احداث ۵۰ تا ۸۰ هزار مسکن فرهنگیان به‌زودی 

 

وی در ادامه به وضعیت مسکن فرهنگیان اشاره و با بیان اینکه مسکن فرهنگیان از چند مسیر دنبال می‌شود اظهار کرد: ثبت‌نام مسکن ملی یک بخش است؛ با وزارت راه و شهرسازی هماهنگ شده تا معلمانی که برگه سبز دارند و حائز شرایط بوده‌اند در اولویت قرار بگیرند. بیش از ۱۰۰ هزار فرهنگی فاقد مسکن شناسایی شده‌اند. در ۱۸ استان زمین برای ساخت ۵۰ تا ۸۰ هزار واحد مسکونی مهیا شده و به‌زودی عملیات ساخت این منازل آغاز خواهد شد؛ ما از زمین‌های مازاد آموزش و پرورش برای این کار استفاده کردیم.

پیام بگذارید