هاشمی: وضعیت حمل ونقل عمومی تهران در بدترین شرایط قرار دارد

0 330

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران گفت: سیستم حمل ونقل عمومی تهران باید به‌گونه‌ای باشد که همه افراد اعم از شهروندان بی‌خودرو و دارندگان خودرو به جهت سرعت و سهولت از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

محسن هاشمی در ابتدای یکصد و هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به آلودگی هوای این روزهای تهران گفت: روزهای گذشته را در حالی سپری کردیم که آلودگی هوای تهران به مرحله ناسالم برای تمامی گروهها رسید و تهران را به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان، ثبت کرد.

وی افزود: گرچه بخشی از موضوع آلودگی هوا، وابسته به شرایط جوی و باد و بارندگی است، که در اختیار انسان نیست، اما بخشی نیز وابسته به میزان تولید آلاینده است که مستقیما در اختیار وکنترل ماست. در شرایط فعلی دو منبع اصلی برای آلایندگی هوای تهران وجود دارد، نخست تولید انرژی گرمایشی بوسیله گاز طبیعی و گازوئیل در منازل و ادارات و دوم سوخت خودروهای نقلیه.

وی با بیان اینکه در موضوع اول باید توجه داشته باشیم که براساس دیدگاهی تولید انرژی گرمایی در شهرها بوسیله سوختهای فسیلی اقدامی غیراصولی، غیر ایمن و غیربهره ور است تصریح کرد: تمامی شهرهای توسعه یافته جهان، انرژی گرمایشی را بوسیله برق در شهرها تولید می کنند و برای تولید برق از انرژی فسیلی یا هسته‌ای و یا سایر روشهای استفاده می‌کنند، لوله کشی شاهرگی و مویرگی گاز طبیعی در شهر، تهران و سایر شهرهای کشور را بر روی بمبی بالقوه که در شرایط سوانح طبیعی و بحران خطر آفرین است و آلاینده ای بالفعل، قرار داده است که بایست در برنامه‌ای دراز مدت، فرایند تبدیل انرژی گرمایشی شهری در کشور حتما صورت گیرد.

هاشمی افزود: البته وزارت نفت معتقد است که دوبار تبدیل انرژی فسیلی به برق و برق به گرما راندمان آن را کاهش می‌دهد که مدیریت شهری باید درباره این موضوع بررسی دقیق را انجام داده و تصمیم بگیرد. در موضوع نقش خودروها در آلایندگی هوا، نیز با وجود تکرار مکرر لزوم تقویت سیستم حمل ونقل عمومی تهران، متاسفانه هنوز اقدامی اجرایی صورت نگرفته است و متاسفانه باید گفت طی سی سال سپری شده از پایان جنگ، وضعیت حمل ونقل عمومی تهران در بدترین شرایط قرار دارد و اگر بسرعت راجع به این موضوع اقدامی عاجل از سوی دولت وشهرداری صورت نپذیرد، وضعیت از شرایط فعلی بمراتب بدتر خواهد شد.

رییس شورای شهر تاکید کرد: سیستم حمل ونقل عمومی تهران باید در شرایطی باشد که نه تنها شهروندان فاقد خودرو از آن به آسانی استفاده کنند، بلکه دارندگان خودروی شخصی نیز استفاده از حمل ونقل عمومی را به جهت سرعت و سهولت آن ترجیح دهند.

وی از کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری درخواست کرد تا طرحی برای خروج سوخت های فسیلی در شهر تهران ارائه دهد و که در صورت لزوم برای تصویب به مجلس شورای اسلامی نیز ارسال گردد.

منبع: ایلنا

پیام بگذارید