۱۰۰ برج، ۱۶ بیمارستان و یک مخزن سوخت روی گسل شمال تهران است

0 341

محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: یکی از وظایف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تعیین دقیق گسل‌ها،‌ شریان‌های حیاتی،‌ فرونشست‌ها و… است و اگر رویکرد ما پیشگیرانه باشد می‌توانیم خسارت‌ها را کاهش دهیم.

به دنبال انتشار خبری با عنوان «احداث ساختمان‌های مهم روی گسل ممنوع شد/ لزوم جابجایی ساختمان وازرت نفت» به نقل از رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی،‌ روابط عمومی این مرکز پاسخی را ارسال کرده که در ادامه می‌آید؛

« متذکر می گردد که ساختمان وزارت نفت و نیز ساختمان های مرکزی وزارتخانه های دیگر بر روی حریم گسل های اصلی تهران واقع نشده اند. بر روی حریم گسل های شهر تهران، حدود ۱۰۰ برج بالای ۱۲ طبقه، ۱۶ بیمارستان و مراکز درمانی، دو مرکز آتش نشانی و یک مخزن سوخت قرار دارد که منظور رئیس مرکز اشاره به همین مخزن سوخت و اقع در حریم گسل شمال تهران بوده و نه ساختمان وزارت نفت.»

محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در نشست خبری سه شنبه با موضوع برگزاری دومین کنفرانس صنعت ساخت با بیان این‌که ” آمار دقیقی از میزان صدور خدمات فنی مهندسی ندارم”‌ ادامه داد:‌ به نحو مطلوبی از ظرفیت‌های موجود این بخش استفاده نکرده‌ایم که بخشی از آن به دلیل تاثیر شرایط منطقه‌ای بوده است.

وی با اشاره به این‌که یکی از وظایف مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تعیین دقیق گسل‌ها،‌ شریان‌های حیاتی،‌ فرونشست‌ها و… است، اضافه کرد: سیل امسال بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت به بار آورد و دولت نیز ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان برای جبران این خسارت‌ها تامین مالی کرده است. قطعا اگر رویکرد ما پیشگیرانه بود می‌توانستیم خسارت‌های سیل را کاهش دهیم.

وی با اشاره به زلزله کرمانشاه،‌ حادثه ساختمان پلاسکو و… گفت: باید بحث تاب‌آوری ساختمان‌ها را جدی بگیریم. در این راستا پهنه گسل‌های اصلی تهران تعیین و در نقشه‌های تفصیلی مشخص شده که نباید روی این گسل‌ها ساخت و ساز انجام شود.

وی با تاکید بر این‌که ساختمان‌های مهم نباید روی گسل‌های تهران ساخته شوند،‌ اظهار کرد:‌ نگاه ما به مدیریت بحران،‌ غیرفعال است که باید آنرا به نگاه فعال تبدیل کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با یادآوری این‌که گسل‌های اصلی ۵ شهر تهران، تبریز، کرمان، مشهد و کرج شناسایی شده است،‌ گفت: پهنه اصلی گسل‌های شهر تهران به تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری رسیده و به شهرداری‌ها ابلاغ شده است. در حال حاضر برخی بیمارستان‌ها و ساختمان‌های بسیار مهم، ساختمان‌های ۱۲ طبقه روی گسل‌های تهران ساخته شده ‌اند. ساختمان وزارت نفت و برخی وزارتخانه‌ها نیز روی گسل ساخته شده که اگر امکان جابجایی باشد باید این ساختمان‌ها را جابجا کنیم.

منبع: خبر آنلاین

پیام بگذارید