کاهش مصرف آب و برق با نصب سیستم ایرواشر‌های پیشرفته در متروی تهران

0 418

نوبخت گفت: به منظور صرفه جویی در مصرف آب و برق، دستگاه جدید شست و شوی هوا تحت فشار فوق اشباع مه پاش در هواساز ایستگاه خیام اجرایی شد، این سیستم، مصرف برق ایرواشر‌ها را ۷۰ درصد و مصرف آب را نیز حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

مهندس فرنوش نوبخت افزود: ایرواشر‌ها برای غبارگیری و زدودن آلودگی هوا، تنظیم رطوبت و خنک سازی هوا در تمام ایستگاه‌های مترو به کار گرفته می‌شوند، اما بکارگیری این سیستم جدید، با اضافه شدن ویژگی فوق اشباع مه پاش موجب شد تا شاهد کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب باشیم و عملکرد بهتر و صرفه جویی بیشتر حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه این سیستم به عنوان طرح جایگزین ایرواشر‌های کنونی در خطوط آتی متروی تهران نیز اجرا خواهد شد تصریح کرد: این ایرواشر‌ها در ابتدا به صورت آزمایشی در ایستگاه خیام نصب و اجرایی شد و در دستور کار قرار دارد که با تامین بودجه درایستگاه‌های دیگر هم نیز اجرا می‌شود.

نوبخت خاطرنشان کرد: سیستم جدید، مصرف برق ایرواشر‌ها را ۷۰ درصد و مصرف آب را نیز حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه شرایط هوای ورودی را به صورت لحظه‌ای پایش می‌کند و رطوبت و دم سنجیده می‌شود و اگر لازم باشد عملکرد به طور اتوماتیک تغییر می‌کند و علاوه برآن باعث می‌شود بسیاری از هزینه‌های تعمیر و نگهداری سالیانه کاهش یابد.

منبع: مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه

پیام بگذارید