زمان ثبت نام مجدد مسکن ملی تهران و کرج اعلام شد

0 385

با توجه به استقبال بالای متقاضیان از طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های تهران، البرز و قزوین بسیاری از متقاضیان واقعی از ثبت نام جا ماندند، بر این اساس محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از بررسی افراد واجد شرایط و مشخص شدن ظرفیت جای خالی افراد می‌توانند مجدداً ثبت نام کنند.

روز شنبه اول دی‌ماه از ساعت ۱۰ صبح ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های تهران، البرز و قزوین آغاز شد. استقبال بالای متقاضیان در این استان‌ها باعث شد تا بسیاری از افراد واجد شرایط نتوانند نام‌نویسی کنند. بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، پس از ۲۷ دقیقه ظرفیت پردیس تکمیل شد و به همین ترتیب در شهرهای هشتگرد، پرند و دیگر مناطق نیز نام‌نویسی کامل شد. شریف‌آباد آخرین شهری بود که تا پاسی از شب ظرفیت خالی داشت و نهایتا این شهر نیز پر شد. بر این اساس بسیاری از متقاضیان واقعی از ثبت نام جا ماندند.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زمان نام‌نویسی مجدد از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در استان‌های تهران و البرز گفت: غربالگری در یک سری از حوزه‌ها در اختیار ما نیست و باید از سیستم‌های بیرونی استفاده کنیم. برآورد ما این است که حدود ۳۰ تا ۴۵ روز بررسی افراد واجد شرایط که فرم «ج» آنها سبز است طول خواهد کشید. اگر بعد از این‌که مشخص شد ظرفیت خالی وجود دارد که قطعا این‌طور است مجددا ثبت نام در استان‌های تهران و البرز انجام خواهد شد؛ کما این‌که در سایر نقاط کشور نیز به همین شکل عمل می‌شود.

وی افزود: روز شنبه با آغاز فرآیند نام‌نویسی در استان تهران به لحاظ حساسیتی که وجود داشت چند خبرنگار را دعوت کردیم که به شکل زنده موضوع را رصد می‌کردند. هر نفر که ثبت نام می‌کرد در سامانه مدیریت نمایش داده می‌شد. ما نیز بر اساس اطلاعات سامانه دیدیم که پردیس تا ساعت ۱۰:۲۷ جا داشت و بعد پر شد. بعضی از شهرها تا آخر شب هنوز هم ظرفیت خالی داشتند.

افزایش ظرفیت با محدودیت همراه است
محمودزاده درباره این‌که آیا ممکن است تعداد واحدها افزایش پیدا کند گفت: تلاش ما بر اساس افزایش ظرفیت است ولی باید منابع را هم در نظر گرفتیم. ما به عنوان وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن در حال تلاش هستیم. روز شنبه علاوه بر سه استان تهران، البرز و قزوین، در پنج استان دیگر هم که قبلا تامین مسکن شده بود ثبت نام دوباره صورت گرفت و امیدواریم این روند را تداوم دهیم. اما به هر حال محدودیت‌هایی وجود دارد. ما باید سایر بخش‌ها مثل توان سیستم بانکی در تامین تسهیلات را هم ببینیم. امیدواریم با حرکت مثبتی که در حوزه مسکن ایجاد شده این جریان را به صورت متداوم داشته باشیم.

قیمت فعلا متری ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان است
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درخصوص قیمت واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران گفت: قیمت بر اساس هزینه‌ی تمام شده است. برآورد ما بر اساس قیمت‌های فعلی حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان در هر متر مربع به صورت ناخالص در تمام کشور است و این عدد به شکل متوسط تخمین زده می‌شود. واحدها از لحاظ سازه و مشخصات قیمت‌های متفاوتی دارند. ما برای این‌که قیمت مسکن ارزان شود سه آیتم را در نظر داریم. یکی زمین است که یا به صورت ۹۹ ساله یا به شکل فروش اقساطی ارایه می‌شود. در بحث اجرا بر روی بازار تعهدی مصالح ساختمانی کار می‌کنیم که سازندگان بتوانند قیمت تمام شده را پایین بیاورند. بحث سوم درخصوص تسهیلات است که جلسات متعددی با سیستم بانکی داشتیم و درخواست کردیم تا جایی که ممکن است عدد تسهیلات را کنترل کنند تا فشاری به متقاضیان وارد نشود.

محمودزاده زمان اتمام پروژه را منوط به سرعت تامین منابع مالی دانست و افزود: تامین زمین به عهده ما بوده که تا کنون مشکلی در این زمینه نداشتیم. سرعت اجرا نیز به دقیق بودن تامین منابع مالی از طرف متقاضیان برمی‌گردد. در پروژه‌های قبلی این تجربه را داشتیم که بعضی از متقاضیان به هر دلیلی آورده خود را به موقع پرداخت نکردند ولی تلاش این است که بتوانیم این بار، این مسائل مدیریت شود تا زودتر خانه‌ها را تحویل دهیم.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید