تمهیدات اتخاذ شده برای مقابله با آلودگی هوا

0 370

استاندار تهران گفت: در راستای مقابله با آلودگی هوا تمهیدات مهمی اتخاذ شده است که از جمله این اقدامات میتوان به تغییر سوخت کارخانه سیمان تهران از مازوت یا نفت کوره به گاز، متوقف شدن فعالیت‌های عمده شهرداری، جلوگیری از ورود کامیون‌ها به محدوده تهران و… اشاره کرد.

انوشیروان محسنی بندپی دیروز دوشنبه در جریان نشست خبری سخنگوی دولت طی سخنان کوتاهی، توضیحاتی را پیرامون تمهیدات اتخاذ شده برای رفع آلودگی هوای تهران بیان کرد و گفت: در سال ۹۸ در ۴ روز شرایط هوای تهران در وضعیت ناسالم برای همه اقشار قرار داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده مشخص شده که بیش از ۶۰ درصد از علت آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک است که از این میزان ۳۳ درصد به بخش خودرو‌های دیزلی و ۲۸ درصد به بخش ماشین‌های بنزین سوز مربوط می‌شود. همچنین سهم صنایع از آلودگی هوای تهران ۱۷ درصد است.

محسنی بندپی در ادامه گفت: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر پایداری شرایط جوی تا پایان هفته، ما برای اینکه مردم را از بلاتکلیفی خارج کنیم اعلام کردیم که مدارس استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه تا پایان هفته تعطیل است؛ همچنین دستگاه‌های دولتی را مکلف کردیم نسبت به اعطای مرخصی به کارمندان خود محدودیت ایجاد نکنند.

وی بیان داشت: همچنین تمام نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها و کارخانجاتی که مصرف سوخت مایع مانند مازوت و گازوئیل دارند را مکلف به تغییر سوخت مصرفی خود به گاز کردیم و اعلام داشتیم که اگر این کارخانجات با کمبود گاز مواجه شدند موقتاً فعالیت خود را متوقف کنند.

محسنی بندپی گفت: در همین راستا سوخت کارخانه سیمان تهران از مازوت یا نفت کوره به گاز تغییر پیدا کرده است.

وی افزود: همچنین شهرداری‌ها در سطح استان تهران موظف شدند فعالیت‌های عمده خود را متوقف کنند همچنین پلیس راهور نیز از ورود کامیون‌ها به محدوده تهران جلوگیری به عمل می‌آورد.

محسنی بندپی بیان داشت: همه دستگاه‌های دولتی نیز که دارای اتوبوس گازسوز هستند موظف شدند اتوبوس‌های خود را در اختیار شبکه حمل و نقل شهری قرار دهند و شهرداری تهران نیز مکلف شده از حداکثر ظرفیت مترو و خطوط اتوبوسرانی استفاده کند.

وی گفت: بیش از ۸۰ درصد از ۳ میلیون موتور سیلکت تردد کننده در تهران فرسوده هستند لذا درصدد شناسنامه دار کردن همه دستگاه‌های موتور سیکلت هستیم همچنین ۶۰ د رصد از کامیون‌هایی که در سطح شهر تهران تردد می‌کنند فرسوده می‌باشند که برای نوسازی آن‌ها باید اقداماتی صورت گیرد.

محسنی بندپی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از راهکار‌های اساسی برای کاهش آلودگی هوا تبدیل سوخت تمام وسایل نقلیه کلانشهر‌ها به بنزین یورو ۵ است.

منبع: خبرگزاری میزان

پیام بگذارید