علت بوی نامطبوع تهران همچنان در هاله‌ای از ابهام

0 356

بوی نامطبوع تهران مشکلی است که در دی ماه سال پیش هوای شهر را نا مطبوع کرد و هم اکنون با گذشت یکسال دوباره به تهران بازگشته است، نظرات متفاوتی درباره منشأ بوی نامطبوع تهران وجود دارد و تا زمانی که علت اصلی آن مشخص نشود نمیتوان آن را رفع کرد.

از دی ماه سال گذشته بود که بوی نامطبوع مهمان ناخوانده پایتخت نشینان شد و پس از مدتی جستجو و گمانه‌زنی‌های بسیار منشأ این بوی بد ناشناخته ماند و در حال فراموشی بود که بازهم از آذر امسال به تهران بازگشت و هوای گرفته شهر را نامطبوع کرد.

پس از یک بار تجربه ناموفق در پیدا کردن منشأ اصلی بوی نامطبوع تهران این بار شهرداری، استانداری، آتش‌نشانی و به طور تمام نهادهای ذیربط به تکاپو افتادند تا سرمنشأ اصلی این بوی نامطبوع را پیدا کنند و از همین رو هر یک از نهادها گزارشی را در این باره منتشر کردند.

شهرداری تهران پس از بررسی‌های متعدد در تازه‌ترین گزارش خود گوگرد را منشأ بوی نامطبوع تهران معرفی کرد، بر اساس گزارش شهرداری تهران پس از گسترش بوی نامطبوع در برخی از مناطق تهران سازمان هواشناسی وارد عمل شد و ضمن بررسی‌ها جهت وزش باد را از سمت جنوب یا جنوب شرق اعلام کرد.

شاد آباد رکورددار بیشترین بوی نامطبوع
یافته‌‌های شهرداری حاکی از آن بود که بوی بد تهران به دلیل پخش گوگرد است و افزایش ناگهانی غلظت SO2 سبب شده که گوگرد معلق در هوا بیشتر شود و بوی نامطبوع به شهر بیاید.

بر اساس گزارشات ایستگاه هواشناسی حوالی شاد آباد و مناطق شهری ۱۶ و ۱۹ بوی نامطبوع بیش از دیگر مناطق وجود داشت البته این بوی نامطبوع تهران روند ثابتی نداشت و عوامل مؤثر دیگری همچون رطوبت هوا در انتشار آن دخیل بودند.

پس از اعلام نظر شهرداری درباره منشأ بوی بد نامطبوع تهران استانداری هم وارد عمل شد و مازوت را علت اصلی انتشار بوی نامطبوع در پایتخت دانست.

انوشیران محسنی بندپی استاندار تهران درباره منشأ بوی نامطبوع، گفت: گوگرد بر اثر سوخت مازوت حاصل می‌شود و پس از بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم که SO2 موجود هوا بالا رفته به همین دلیل قرار شد که کارخانه سیمان تهران دیگر از مازوت استفاده نکند.

دستگاه‌های متولی حقیقت را کتمان می‌کنند
گزارش‌‌های ضد و نقیض درباره منشأ بوی تهران تا آنجایی ادامه داشت که واکنش اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور را هم برانگیخت.

نجار در نشست خبری روز گذشته خود از کتمان حقیقت توسط دستگاه‌های صحبت کرد و درباره بوی نامطبوع تهران، گفت: نظرات متفاوتی درباره منشأ بوی نامطبوع تهران وجود دارد و گفته شده بوی نامطبوع از مرغداری و … بوده است اما تا کنون به نتیجه‌ای درباره آن نرسیده‌ایم.

فاضلاب شهری ، مازوت، SO2، فاضلاب شهری، کارخانه سیمان جنوب تهران، پالایشگاه شهرری، دفن زباله در آرادکوه، مرغداری و حتی برخی شایعات درباره تغییر مسیر حرکت طبقات زمین و بازگشت گازهای گوگرد به تهران از جمله متهمان و عوامل اصلی انتشار بوی نامطبوع در شهر تهران هستند.

هنوز منشأ اصلی و دلیل علمی و منطقی درباره منشأ اصلی بوی نامطبوع تهران مشخص نشده و باید منتظر ماند و دید که آیا باز هم مسئولان همانند سال گذشته از پیدا کردن منشأ اصلی بوی بد تهران عاجز می‌مانند یا می‌توانند برای آن دلیل منطقی پیدا کنند.

منبع: رکنا

پیام بگذارید