تهران از نظر منابع آبی دومین استان فقیر است

0 273

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تأمین آب شرب تهران با مشکلات و سختی بسیاری همراه است و ما مجبوریم از برخی استان‌ها مثل البرز سد طالقان و سد امیرکبیر و سایر استان‌ها به تهران آب منتقل کنیم.

محمد رضا بختیاری بعد از ظهر دوشنبه در آئین کلنگ زنی انتقال آب سطحی استان البرز به شهرستان قدس که با حضور محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم شهرستان‌های ملارد، شهریار و قدس در مجلس شورای اسلامی، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و جمعی از مسئولین شهرستانی و استانی برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: سرانه آب برای هر شهروند کشور متوسط ۱۷۰۰ متر مکعب در سال است و برای تهران ۳۵۰ متر مکعب است و در استان تهران برخلاف کشور حدود ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و ۷ الی ۸ درصد منابع سایر استان‌ها در آب شرب استفاده می‌شود در تهران ۳۵ درصد منابع آب صرف شرب می‌شود و علت جمعیت فراوان در استان است.

وی ادامه داد: بحث آب شرب در تهران موضوع مهمی است و تأمین آب شرب تهران با مشکلات و سختی همراه است و ما مجبوریم از برخی استان‌ها مثل البرز سد طالقان و سد امیرکبیر و سایر استان‌ها منتقل کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران تصریح کرد: مهم‌ترین چالش استان تهران چالش تأمین آب شرب است و در هر متر مکعب آب شرب که وارد چرخه می‌شود هزینه تولید و توزیع حدوداً هر متر مکعب ۲,۵۰۰ تومان برای دولت هزینه دارد و متوسط دریافتی ما از مردم ۶۰۰ تومان است یعنی یک چهارم قسمت تمام شده آب را می‌گیریم.

بختیاری افزود: دولت در موضوع آب نقش حمایتی از مردم را ایفا کرده و همه آحاد مردم موظف هستیم قطره قطره آبی که به زحمت تولید می‌شود را به صورت بهینه مصرف کنیم.

وی تصریح کرد: همواره در استان تهران مطرح می‌شد که شهر تهران فقط از آب‌های سطحی و سدها بهره مند است ولی این موضوع از چند سال اخیر در شهرستان‌های اطراف تهران نیز از آب‌های سطحی بهره مند می‌باشند و در غرب استان تهران، شهرستان قدس به سبب پی گیری های مکرر مسئولان به خصوص استاندار و نماینده مجلس شورای اسلامی امروز اولین شهرستان غرب استان تهران است که از مزایای آب‌های سطحی بهره مند خواهد شد.

بختیاری یاد آور شد: امید است در ۵ سال آینده شاهد این باشیم که همه مردم از آب با کیفیت برابر استفاده کنند و این اتفاق بزرگی است که در حال انجام بوده و با اتمام تصفیه خانه ششم تهران در خرداد ماه سال آینده به آن دست می‌یابیم.

منبع: خبرگزاری مهر

پیام بگذارید