انتشار بوی نامطبوع در تهران ارتباطی با آرادکوه ندارد

0 384

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گفت: انتشار بو ارتباطی با مجموعه آرادکوه ندارد، چون بر اساس داده‌های علمی آلاینده‌های یک منبع خطی مثل آرادکوه نمی‌تواند ۳۵ کیلومتر دورتر برود.

علیپور در همایش پاسداشت روز ملی هوای پاک درباره اجرای طرح کاپ (کاهش پسماند) گفت: در حوزه اقدامات اساسی برای مدیریت پسماند یکی از کارهای بسیار حائز اهمیت کاهش تولید پسماند است که به عنوان یکی از موارد اساسی در دوره مدیریت شهری جدید مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: موضوعاتی همچون ذخیره سازی و استفاده از مخازن در طول سالیان گذشته مشکلاتی را فراهم آورده از این حیث که هر فردی در هر ساعتی که می‌خواهد پسماند را داخل مخازن موجود در سطح شهر می‌ریزد. لذا در راستای اجرای طرح کاپ تغییر فرم مخازن را به شکلی که آنها را به داخل ساختمان‌ها ببریم، آغاز کردیم. در حقیقت در اجرای این طرح مخازن به داخل ساختمان‌های بلندمرتبه و نهادها و دستگاه‌ها برده می‌شود.

علیپور ادامه داد: امروز سرشاخه‌ها پس از هرس و لاستیک‌ها در مبدأ جمع‌آوری و به آرادکوه برده نمی‌شود. همچنین ایجاد ایستگاه‌های پردازش اقماری (MRS) در سطح شهر تهران در چهار نقطه ایجاد شده تا به این ترتیب حداکثر تفکیک انجام شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاکید بر اینکه خودروهای انتقال و کیفیت انتقال پسماند تغییر کرده است و نهایتا در آرادکوه کاهش دفن را شاهد هستیم، افزود: تلاش خواهیم کرد با افزایش ظرفیت زباله سوزی بتوانیم تا ۲۵ مگاوات تولید انرژی داشته باشیم که این مرحله با حمایت شهرداری و شورای شهر تهران تا پایان سال ۱۴۰۰ در سطح شهر انجام خواهد شد.

وی درباره انتشار بوی نامطبوع در سطح شهر تهران نیز گفت: انتشار بو که یکی از مولفه‌های آلایندگی هواست ارتباطی با مجموعه آرادکوه ندارد. بر اساس داده‌های علمی انتشار آلاینده‌های یک منبع خطی همانند آرادکوه نمی‌تواند ۳۵ کیلومتر دورترو در برخی مناطق خاص منتشر شود و در عین حال گزارشی از انتشار بو در اطراف این مجموعه نداشته باشیم.

علیپور تاکید کرد: نشانه‌هایی همچون سردی هوا، پدیده اینورژن و افزایش استفاده از مازوت در هنگام انتشار این بوی نامطبوع قطعا با این مسئله بی ارتباط نیست. البته همه اینها باعث نخواهد شد که ما به مجموعه آرادکوه بی توجه باشیم. قطعا در راستای اجرای طرح کاپ کاهش تولید پسماند، تفکیک از مبدأ و تولید انرژی در دستور کار ما خواهد بود. در این مسیر آمادگی داریم نظرات تخصصی که به ما کمک می‌کند تا اجرای طرح کاپ تسهیل شود، می‌پذیریم.

وی ادامه داد: امروز به دلیل غفلت حدود ۱۶ ساله در فرم جمع‌آوری و دفن زباله عقب افتادگی‌هایی داریم به شکلی که از برخی کلانشهرهای ایران نیز عقب‌تر هستیم. لذا نیاز مند ساماندهی و تدبیر برای بهبود اوضاع هستیم.

در انتهای این مراسم از اثر حجمی طرح کاپ (کاهش پسماند) با حضور جمعی از مدیران شهری رونمایی شد.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید