تازه‌ترین اخبار از فعالیت صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران

0 429

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تغییر یا حذف نخواهد شد و ما به دنبال بهبود و ارتقای فعالیت صنایع موجود هستیم.

یدالله صادقی اظهار کرد: در جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت که هفته گذشته برگزار شد، گزارشی در ارتباط با اولویتهای سرمایه‌گذاری در استان تهران و روند تولیدات صنعتی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ارائه شد که در بخش فرصتهای سرمایه‌گذاری، بحث توسعه و ساماندهی واحدهای صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران مطرح شد.

وی تصریح کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به دنبال افزایش تعداد واحدهای صنعتی در حدود شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران نیست و تنها در برخی از رسته‌ها که مجوز فعالیت آنها صادر شده، امکان فعالیت در این محدوده را خواهند داشت.

وی ادامه داد: این سازمان در شرایط فعلی به دنبال آن است که واحدهایی که سابقه ۳۰ سال فعالیت صنعتی و تولیدی دارند را با ارتقای ماشین آلات و روش تولید، رقابت‌پذیر کند؛ از این رو نیاز است که ماشین آلات به روز در واحدهای تولیدی به کار گرفته شود که این کار افزایش میزان ظرفیت تولید و کیفیت را به دنبال خواهد داشت.

صادقی تاکید کرد: برای ارتقای واحدهای تولیدی نیاز به مجوزهای توسعه وجود دارد که صدور این مجوز در گروه ضوابط استقرار مصوبه دولت است که با توجه به این موضوع تا حدودی شرایط ارتقای واحدهای تولیدی سخت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران یادآور شد: با هماهنگی وزیر صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد تهران به دنبال آن هستیم که مصوبه‌ای در راستای استقرار و توسعه واحدهای موجود از هیئت دولت دریافت کنیم، زیرا با گذر زمان امکان آن وجود دارد که میزان تولید برخی واحدها به صفر نزدیک و سرمایه بخش خصوصی به سرمایه راکد تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه برخی از واحدهای تولیدی با نیاز روز و در مقیاس اقتصادی فعالیت ندارند، خاطرنشان کرد: ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تغییر یا حذف نخواهد شد و ما به دنبال آن هستیم که اصلاحات در راستای بهبود و ارتقای فعالیت صنایع موجود باشد.

صادقی در رابطه با فعالیت واحدهای های تک در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران گفت: اگر تائیدیه فعالیت این واحدها از سوی مراجع مرتبط صادر شود، آنها برای فعالیت در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران هیچ منعی ندارند.

گفتنی است، هیئت دولت در سال ۱۳۴۶ مصوب کرد که واحدهای صنعتی در محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران فعالیتی نداشته باشند؛ مگر با اجازه هیئت دولت که تا سال ۱۳۸۸ برخی از مواد این مصوبه تغییر کرد و در آخرین تغییرات اعلام شده برخی صنایع همچون صنایع با تکنولوژی برتر می توانند در این شعاع فعالیت کنند.

منبع: ایسنا

پیام بگذارید