بهره‌برداری از ۲۰ پروژه بهسازی محیطی سازمان نوسازی تا پایان سال

0 314

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران گفت: در سال ۹۸ حدود نیمی از بودجه سازمان نوسازی مصروف ارتقای کیفیت عرصه‌های عمومی شده و پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ مورد از این پروژه‌ها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.

علی خانی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران و دبیر نشست تخصصی «جایگاه بهبود کیفیت قلمروهای عمومی در بازآفرینی شهری» با بیان اینکه اقدامات نوسازی در شهر تهران و سایر شهرهای کشور بیشتر مبتنی بر توسعه معابر بوده است، گفت: یکی از محورهای اساسی بازآفرینی شهری، بهبود کیفیت عرصه‌های عمومی تعریف شده که در برنامه پنج ساله سوم توسعه شهرداری تهران مورد تأکید قرار گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: موضوع بهبود کیفیت عرصه‌های عمومی در قالب پروژه‌های بهسازی محیطی از سال ۹۷ در شهر تهران دارای ردیف بودجه‌ای شد و در سال ۹۸ نیز این موضوع توسعه پیدا کرد و به یکی از محورهای اساسی فعالیت‌های سازمان نوسازی شهر تهران تبدیل شد.

خانی اظهار کرد: در سال ۹۸ حدود نیمی از بودجه سازمان نوسازی مصروف ارتقای کیفیت عرصه‌های عمومی شده و بالغ بر ۷۰ پروژه بهسازی محیطی در مراحل مختلف در دست اجرا است و پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۰ مورد از این پروژه‌ها تا پایان سال جاری به بهره برداری برسند.

میترا کریمی، معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران نیز به عنوان سخنران این نشست با بیان این که تراکم بالای جمعیت (سه برابر میانگین شهر)، کمبود خدمات عمومی، کیفیت پایین وضعیت کالبدی و اجتماعی، جذابیت پایین سرمایه‌گذاری، وجود فضاهای رهاشده و ناامن و پایین بودن حس تعلق به محلات از جمله عمومی‌ترین مشکلات بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری است، عنوان کرد: بخشی از این مسائل را می‌توان با ارتقاء کیفیت فضاهای شهری، ایجاد فضاهای جمعی و ساماندهی عرصه‌های رها شده بهبود بخشید، ارزش افزوده در محلات ایجاد کرد و با تزریق این ارزش افزوده، میزان تمایل به سرمایه گذاری و ایجاد جذابیت برای تداوم سکونت در محلات را افزایش داد.

معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به تأکید اسناد فرادست از جمله برنامه ملی بازآفرینی و برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در بهسازی و ارتقای کیفیت خدمات زیربنایی و فضاهای عمومی، از تدوین دستورالعملی برای پروژه‌های بهسازی محیطی به همت سازمان نوسازی شهر تهران خبر داد و یادآور شد: این شیوه‌نامه از ۴ بخش اصلی شناسایی و برنامه‌ریزی، انتخاب طراح و تهیه طرح، آماده‌سازی و اجرا و بهره‌برداری و نگهداشت پروژه‌ها تشکیل شده است.

کریمی خاطرنشان کرد: در شناسایی و برنامه‌ریزی پروژه‌های بهسازی محیطی، از برنامه‌های توسعه محلات که منتج از نظرات ساکنان محلات و همه ذینفعان است، استفاده خواهد شد. میزان اثرگذاری پروژه‌ها، یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب و اجرای پروژه‌های بهسازی محیطی است و هرچه دامنه تأثیرات این پروژه‌ها بر محیط پیرامون وسیع تر باشد و اثرات بهتری داشته باشد، دارای اولویت اجرایی بالاتری خواهد بود.

معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران بر اهمیت و ضروت تحقق‌پذیری پروژه‌های بهسازی محیطی تأکید کرد و متذکر شد: اجرای پروژه‌های بهسازی محیطی از طریق منابعی است که در اختیار شهرداری قرار دارد و با توجه به تبصره ۱۸ قانون بودجه و سهم ۳۰ به ۷۰ شهرداری در برابر دولت در تأمین منابع ساخت خدمات پشتیبان سکونت، در تلاش هستیم بتوانیم از بخش دولتی نیز بودجه‌ای در اختیار داشته باشیم.

کریمی ارزیابی پس از اجرای پروژه‌ها را حائز اهمیت دانست و یادآور شد: از سال آینده پس از اتمام عملیات اجرایی تعداد قابل توجهی از پروژه‌های بهسازی محیطی در مناطق مختلف، قطعاً میزان اثرات مثبت، استقبال شهروندان و … در این پروژه‌ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پیام بگذارید