لزوم توجه به حقوق مردم در طرح توسعه مجلس

0 429

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم توجه به حقوق شهروندان در طرح توسعه مجلس تاکید کرد.

محمد سالاری در یکصد و پنجاه و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران در تذکری در خصوص طرح توسعه مجلس گفت: طرح توسعه مجلس در محدوده میدان بهارستان و تعیین حرایم آن موضوعی است که برای شهروندان و ساکنان در حوزه نفوذ آن ، مسائلی و مشکلاتی بسیاری را به وجود آورده است شکل گیری و بارگذاری قابل توجه ساختمان‌ها در محدوده طرح که در مراحل پایانی قرار گرفته مبتنی بر رعایت مفاد طرح تفضیلی نبوده و براساس تفاهمی با شهردار وقت تهران و مصوبه کمیسیون ماده ۵ در یک مقطع زمانی انجام شده است.

وی افزود: تنها سند ملاک عمل توسعه برای این محدوده یک مصوبه کمیسیون ماده ۵ است که متأسفانه بدون توجه کافی به پیوست‌های مطالعاتی از جمله پیوست اجتماعی و رعایت حقوق مکتسبه و عدم نقض حقوق شهروندان آن محدوده به تصویب رسیده است.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به کم توجهی معماری ایرانی اسلامی در احداث نماهای  ساختمان‌های مجلس اضافه کرد: ساختمان‌های مجلس باید به عنوان نماهای شاخص و عناصر هویت بخش شهرها باشند مجلسی که خود در مقام قانونگذار است و برای تمام سازمان‌ها و نهادها قانونگذاری می‌کند باید نسبت به رعایت قانون و اصول شهرسازی و معماری پایبند باشند اما متأسفانه خود نسبت به این موضوع کم توجهی کرده است.

وی تاکید کرد: از دوره گذشته تاکنون تذکراتی در خصوص طرح توسعه مجلس داده‌ایم ولی صرفاً تغییراتی جزئی در نما ایجاد شد اما همچنان وضعیت مناسب نیست. اخیراً شهروندان این محدوده با مراجعات خود به ما نسبت به اینکه شهرداری به موجب مفاد طرح تفصیلی و بارگذاری قانونی به آنها پروانه نمی‌دهد معترض هستند.

وی ادامه داد: برای طرح توسعه مجلس محدودیت ارتفاعی ساخت و ساز تعیین شده است و افرادی که در شعاع ۳۰۰ متری تا ۵۰۰ متری درخواست صدور پروانه کنند ، از شهرداری منطقه ۱۲ موضوع به مجلس فرستاده می‌شود تا ارتفاع ساخت و ساز آنها مورد بررسی و موافقت قرار گیرد و عموماً با ارتفاع ۱۰.۵ متر موافقت می‌شود.

وی تصریح کرد: بعضاً املاکی در کوچه‌های هستند که ۵ الی ۶ طبقه ساختند اما برای ساخت و ساز جدید محدودیت ارتفاع اعمال می‌شود. در حالی که خود ساختمان‌های مجلس به صورت نسبتاً بلند مرتبه ساخته شده و حقوق عمومی مالکین رعایت نشده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به محدود شدن خیابان «مردم» توسط مجلس شورای اسلامی گفت: در آغاز این دوره شورا ، خیابان مردم که در اختیار تمامی شهروندان و برای مردم بود توسط مجلس محدود و در اختیار فضای درونی مجلس قرار گرفت و محدودیت‌های برای حقوق عمومی مردم ایجاد شد این در حالی است که مجلس به عنوان نماد رعایت قانون باید مدافع حقوق عمومی مردم باشد.  طرح توسعه مجلس یا هر مکانی باید به نحوی اجرا شود که عدم نفع آن برای مالکین و افراد دارای حقوق مکتسبه رعایت شود.

وی تاکید کرد: تقاضا دارم مراتب تذکرم را به شهردار تهران و مسئولان و مدیران فنی حوزه مجلس در رعایت اصول در طرح توسعه مجلس و رعایت حقوق مردم و همچنین تسهیل امور مردم -برای مراجعات بسیاری که برای پرونده‌های‌شان دارند و ماه‌ها بدون پاسخ مانده -و همچنین تهیه و تصویب طرح موضعی محدوده طرح توسعه مجلس  اعلام کنم.

پیام بگذارید