انتقاد سالاری از روند کند بازسازی “پلاسکو”

0 349

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: متاسفانه بعد از گذشت ۳ سال از وقوع حادثه‌ پلاسکو، کار احداث ساختمان جدید پلاسکو پیش نمی‌رود و صرفا در طبقات تحتانی اقدامات مقاوم‌سازی را انجام می‌دهند.

محمد سالاری در جریان برگزاری صد و نود و یکمین جلسه امروز شورای شهر تهران در تذکری با اشاره به گذشت ۳ سال از وقوع حادثه غم‌انگیز پلاسکو اظهار کرد: باعث تاسف است که بعد از گذشت ۳ سال از چنین حادثه‌ای که تمام سطوح تصمیم‌گیری به آن ورود داشتند و وعده‌هایی برای همراهی دادند تا ساختمانی مبتنی بر تمام استانداردهای ایمنی، شهرسازی و معماری به جای پلاسکو ساخته شود، هنوز این اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: البته مدیریت شهری تهران کارنامه قابل قبولی در این خصوص دارد. شورای شهر و شهرداری تهران حداکثر همکاری لازم را برای اینکه پرونده به کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی و معماری برود، داشتند. شهرداری منطقه ۱۲ علی‌رغم اینکه هنوز نقشه‌های کامل مربوط به این ساختمان از سوی مالک پروژه ارائه نشده برای فرایند گودبرداری و مقاوم‌سازی جداره‌های گود و حتی ایجاد بخشی از اسکلت آن اجازه داده است، اما واقعیت این است که این ساختمان نباید بیش از این بدون مجوز ساخته شود. ساختمانی که قرار بود همه اصول شهرسازی و معماری و قانون در آن رعایت شود تاکنون بدون پروانه پیش رفته است. در اینجا نه تنها شهرداری تهران قصوری نداشته بلکه مکاتبات بسیار زیادی انجام داده است اما هنوز اطلاعات لازم از جمله اطلاعات مربوط به حقوق مکتسبه این ملک از سوی مالک پروژه به شهرداری تهران ارائه نشده است.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: کمیسیون شهرسازی و معماری نیز جلساتی را در این خصوص برگزار کرده است و امیدواریم شاهد انجام تعهدات بنیاد مستضعفان باشیم.

سالاری با اشاره به اظهارات مالک پلاسکو مبنی بر عدم پرداخت عوارض به شهرداری اظهار کرد: پرداخت عوارض جزو تعهدات مالک پروژه است و اگر قانون اجازه دهد، شورای شهر در این خصوص تخفیفاتی ارائه خواهد داد اما تا جایی که ما بررسی کردیم بر اساس رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در پرونده مشابه، شورای شهر نیز امکان بخشودگی عوارض را ندارد، مگر اینکه راهکار قانونی دیگری ارائه شود. در هر صورت اکنون کار احداث ساختمان جدید پلاسکو پیش نمی‌رود و صرفا در طبقات تحتانی اقدامات مقاوم‌سازی را انجام می‌دهند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: شهرداری تهران برای صدور پروانه نیاز به اطلاعات کامل دارد و در آخرین جلسه مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری، شهرداری تهران و بنیاد مستضعفان قرار شد، اطلاعات ارائه شود و امیدوارم این موضوع پیگیری شود تا شاهد سرعت در احداث این ساختمان باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پیام بگذارید