هوای پایتخت سالم شد

0 294

در حالیکه هوای پایتخت دیروز با شاخص لحظه‌ای ۱۴۸ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس(کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری ریوی و قلبی) قرار گرفت، امروز (جمعه) با شاخص لحظه‌ای ۸۹ و با کاهش ۵۹ واحدی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون سالم شد.

به گزارش روز جمعه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز با ۵۹ واحد کاهش بر روی شاخص ۸۹ قرار گرفت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۶۲ و منواکسید کربن با شاخص ۲۷ بوده است.

ایستگاه‌های دانشگاه علم و صنعت(منطقه ۴) با شاخص ۱۲۶، پارک قائم-منطقه۱۸ با شاخص ۱۱۸ و شهرداری منطقه ۲ با شاخص ۱۱۷ بیشترین آلایندگی را در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز نشان می دهد.

ایستگاه‌های مسعودیه (منطقه ۱۵)، ستاد بحران منطقه۷ و شهرداری (منطقه۱۵) به ترتیب با شاخص هایی ۵۹، ۷۲ و ۷۸ در همین مدت کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران دارند.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است. »

امسال ۲۵ روز هوای پاک، ۲۰۰ روز هوای سالم، ۶۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد در تهران به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا

پیام بگذارید